The UF Foundation Board of Directors

2016-2017 National Board

Officers

Beth McCague
  Chair

Gale King
  Vice Chair

Thomas Mitchell
  Executive  Vice President

 

Danita D. Nias
  Assoc. Vice President

David M. Christie
  Treasurer

Karen Rice
  Secretary

 

Executive Board

S. Andrew Banks

Kelley A. Bergstrom

William P. Cirioli

J. Rex Farrior, III

G. Thomas Frankland

W. Kent Fuchs

Elizabeth D. Gadsby

Joe Glover

Scott G. Hawkins

Rhonda D. Holt

Linda P. Hudson

Gale V. King

Mary F. Lane

 

Beth A. McCague

Diane McFarlin

Linda C. McGurn

Mike. V. McKee

Joelen K. Merkel

M. Ann O’Brien

Louis H. Oberndorf

Rahul Patel

Jon Pritchett

James H. Pugh, Jr.

John K. Vreeland

Anita Zucker

 

National Board

Cammy R. Abernathy

Jane Adams

Linda H. Aiken

William J. Alcorn

Rebecca S. Allen

Douglas J. Band

S. Andrew Banks

William P. Battaglia

R. Donna Baytop

Kelley A. Bergstrom

John C. Bierley

James I. Black III

Carol M. Brewer

Michael G. Browne

Robert A. Bryan

Jorge Calleja

V. Ravi Chandran

William P. Cirioli

Martha L. “Marti” Cochran

Nathan S. Collier

Cheryl S. Cook

J. Michael Cook

Tonya H. Cornileus

Earl Cotman

Marshall M. Criser, Jr.

J. Courtney Cunningham

John H. Dasburg

David Dizney

Thomas M. Donahoo

William E. Dudziak

Michelle W. Ebanks

Ronald L. Edwards

Elias G. Eldayrie

William A. Emerson

Zina L. Evans

J. Rex Farrior, III

Ladd H. Fassett

Frederick E. Fisher

Jeremy Foley

G. Thomas Frankland

Chrislynn R. Freed

John W. Frost II

W. Kent Fuchs

J. Don Fuqua

Elizabeth D. Gadsby

Isabel Garcia

Jodi Gentry

Gary R. Gerson

Thomas E. Gibbs

Robert H. Gidel

Randall S. Glein

Joseph Glover

Jeffrey G. “Jeff” Gold

Glenn Good

Michael L. Good

Harriett H. Greene

Pedro J. Greer Jr.

Ben Hill Griffin III

David S. Guzick

Scott G. Hawkins

James W. Heavener

John B. Higdon, Jr.

Andrew H. Hines

Rhonda D. Holt

William H. Hough

Linda P. Hudson

David H. Hughes

Yolanda C. Jackson

Julie A. Johnson

Len Johnson

John E. Kampfe

Peter Katona

Daniel J. Katsikas

Jamie Lewis-Keith

Keith T. Koenig

John Kraft

Charles E. Lane

Chip Lane

Mary F. Lane

Robert F. Lanzillotti

Allen L. Lastinger, Jr.

Delores T. Lastinger

 

Lucinda Lavelli

David Lawrence, Jr.

Teri Levin

James W. Lloyd

John V. Lombardi

Alexandra D. Londono

J. Bernard Machen

Robert C. Magoon

Wayne K. Masur

Cynthia P. McCague

Anna M. McDaniel

Diane McFarlin

W. A. McGriff III

Linda C. McGurn

Terrin F. McKay

Mike V. McKee

Joelen K. Merkel

Michael D. Minton

Jeanne Mitchell

J. Wayne Mixson

Henry H. Miyares

Jerome H. Model

Helen A. Moreau

Corneal B. Myers, Jr.

Alice Norsworthy

David Norton

Louis H. Oberndorf

M. Ann O’Brien

Cynthia F. O’Connell

Al C. O'Neill

Whitfield M. Palmer

Alan S. Pareira

Rahul Patel

David W. Parrott

Jack M. Payne

Cynthia L. Pekrul

Michael G. Perri

Eugene K. Pettis

William A. Pinto

Nell W. Potter

Earl W. Powell

Kathryn S. Pressly

Judy Lynn Prince

Jon W. Pritchett

Alexis C. Pugh, Jr.

James H. Pugh, Jr.

Michael B. Reid

Davis M. Rembert, Jr.

Curtis Reynolds

David W. Richardson

Laura Rosenbury

Bob C. Rothman

Joan D. Ruffier

Jose M. Sanchez

Lewis M. Schott

Steve M. Scott

Thomas J. Shannon, Jr.

Stephen Shey

Bud Shorstein

Richard A. Staab

Charles P. Steinmetz

Charles B. Stuzin

John F. Sullivan

Jody R. Swanson

Charles "Rick" Thompson

Elaine Turner

Gilbert N. Vansoi

Benny F. Vaughn

John K. Vreeland

A. Ward Wagner, Jr.

Joel D. Wahlberg

Erin J. Wallace

Mary Jo Walker

Alfred C. Warrington

Susan Webster

Herbert Wertheim, M.D.

Nicole Wertheim

Vanessa von Wertheim

B. Joe Wilder

Gwynne A. Young

Stephen N. Zack

Erica W. Zohar

Anita Zucker

 

Life Members

William J. Alcorn

S. Andrew Banks

Robert A. Bryan

Kelley Bergstrom

John C. Bierley

Marshall M. Criser, Jr.

Nathan S. Collier

John H. Dasburg

William E. Dudziak

William A. Emerson

Frederick E. Fisher

John W. Frost II

Don Fuqua

Juan A. Galan, Jr.

Gary R. Gerson

Robert H. Gidel

Hariot H. Greene

Pedro J. Greer, Jr.

Ben Hill Griffin III

John B. Higdon, Jr.

Andrew H. Hines, Jr.

William R. Hough

David H. Hughes

Keith T. Koenig

Robert F. Lanzillotti

 

Delores Lastinger

Allen L. Lastinger, Jr.

David Lawrence, Jr.

Robert C. Magoon

Wayne K. Masur

J. Wayne Mixson

Corneal B. Myers, Jr.

Al O’Neill

Whitfield M. Palmer

Alan S. Pareira

Eugene K. Pettis

Nell W. Potter

Earl W. Powell

Kathryn S. Pressly

Judy Lynn Prince

Alexis C. Pugh

Davis M. Rembert, Jr.

Lewis M. Schott

Stephen Shey

Bud Shorstein

Charles B. Stuzin

Joel D. Wahlberg

Alfred C. Warrington IV

B. Joe Wilder

 

 

UF Foundation Board Meeting Dates

  • September 24-26, 2015
  • March 3-5, 2016

Notice of Public Meeting